Nasza współpraca z PARPA

Sierpień 23, 2012 w Aktualności

Oto nasz przykład dobrej woli i propozycja współpracy z PARPA od naszych początków.

Nasz mail do PARPA

Łukasz Sielski admin@piwopodchmurka.pl
May 29

to parpa
Witam
Jestem liderem, grupy, która chciała by uporządkować obecną ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Dlaczego? Gdyż uważamy, że działa ona odwrotnie niż powinna:
  • sprawia, że młodzi ludzie nie mają wzorów kulturalnego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu – widać na ulicach tylko tych, którzy nie przejmują się zakazami itp
  • wciska ludzi z problemami alkoholowymi w spiralę problemów przez grzywny
  • stwarza paradoksy takie, gdzie polany ogniskowe są objęte prohibicją, a niektóre osiedla mieszkalne nie
Dokładany projekt znajdą państwo na www.piwopodchmurka.pl
Zanim jednak zbombardują nas Państwo chciałbym wyciągnąć rękę, gdyż wiem, że wszelkie ruchy tutaj muszą być wykonane tak by nie wylać dziecka z kąpielą. Chcemy dawać przykład, chcemy zmusić policję do reagowania na ludzi agresywnych i sprzedających alkohol małoletnim. Chcemy też pracować z autorytetami w dziedzinie alkoholu, a Państwo się do nich zaliczają.
Jak widzimy współpracę:
  • chętnie będziemy organizować wspólne akcje zniechęcające młodzież do picia lub uczące rozwagi
  • widziałem wasza akcję niebotak, która jest super, ale wykonanie (akurat mam doświadczenie w branży realizującej takie witryny) bardzo nieskuteczne. Chętnie pomożemy w podobnej/tej samej akcji, gdyż myślę, że stać was więcej niż 88tyś wejść (my codziennie docieramy do ponad 100,000 czytelników)
  • będziemy niesamowicie wdzięczni za materiały merytoryczne pomagające zwracać młodzieży uwagę na problemy alkoholowe
  • chętnie omówimy nasz projekt z Państwem i spróbujemy dopracować uzasadnienie, tak aby nasze zmiany nie szły w konflikcie z waszymi celami.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Łukasz Marek Sielski
Lider Grupy Piwo Pod Chmurką

Odpowiedź PARPA

Robert Frączek robert.fraczek@parpa.pl
Jun 18

W odpowiedzi na Pana e-mail dotyczący projektu zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości pragnę podziękować za nadesłane informacje dotyczące działań Grupy Piwo pod Chmurką i sformułowane przez Pana zaproszenie do współpracy. Pragnę zauważyć, że oprócz zbierania podpisów pod Waszym projektem, zawsze możecie Państwo zgłosić swoje uwagi jako strona społeczna w trakcie prac nad innymi projektami nowelizacji tej ustawy – proszę śledzić strony internetowe Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl), gdzie zamieszczane są informacje na temat prac ustawodawczych.
W sprawie ewentualnej współpracy dotyczącej ograniczania dostępności alkoholu dla osób nieletnich zachęcam Państwa do przepracowania Waszych pomysłów i zdobycia doświadczeń w środowisku lokalnym. W naszym kraju środki na realizację profilaktyki są w przeważającej części w dyspozycji samorządów lokalnych (lub wojewódzkich), tam też istnieje dużo więcej możliwości do podejmowania tego typu aktywności. Działania PARPA od kilku lat ograniczają się głównie do projektów badawczych oraz szkoleń dla środowisk profesjonalnie zajmujących się profilaktyką lub terapią. Warto również podkreślić iż formułowane przez nas cele w profilaktyce uniwersalnej idą w kierunku abstynencji i ograniczania dostępności dla nieletnich (a nie uczenia „rozważnego picia”). Co do podejmowanych działań – również nie są to „akcje”, o których Pan wspomina, ale raczej kładziemy nacisk na bezpośrednią pracę i kontakt dobrze przygotowanych dorosłych z młodzieżą.
Zapraszamy na nasze strony internetowe (www.parpa.pl) gdzie zamieszczone są różne informacje, z których możecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat szkodliwości spożywania alkoholu oraz skutecznych strategii profilaktycznych.  Oczywiście jeżeli otrzymamy adres do korespondencji chętnie prześlemy szersze materiały.

Z poważaniem

 

Robert Frączek

Dział ds. rodziny i młodzieży

Print Friendly