Życie projektu i filmik

Maj 29, 2012 w Aktualności

oFCA CAPSem domagała się wyjaśnień:

nA STRONIE NIE ZNALAZŁAM TYLKO ODPOWIEDZI NA PYTANIE: jEŻELI UDA SIĘ ZEBRAĆ 100 000 PODPISÓW, TO CO TYM MOŻNA ZDZIAŁAĆ? cZY JEST RÓWNOZNACZNE Z TYM, ZE TA USTAWA MUSI WEJŚĆ? CZY COŚ JESZCZE MUSI SIĘ PÓŹNIEJ WYDARZYĆ? :)

No to zaczynamy od początku. Jakie jest życie projektu Ustawy… ale zanim dam pole do popisu domorosłym prawnikom powiem, że wiedza tutaj zgromadzona wynika z: Ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, wyroku sądu w sprawie Wolne Konopie vs Marszałek Sejmu oraz wyjaśnień pracowników Sejmu RP.

Na początku grupa zapaleńców siedzi całą zimę i czyta ustawy. I duma. I pije piwo, czasem zimne, czasem grzane. W końcu powstają założenia, potem noce googlania podobnych projektów i spisywanie projektu. Krok po kroku, potem pisanie uzasadnienia. Teraz ludziki te (czyli my) biegają po mieście i zbierają 1000 podpisów (ja w dwa dni zebrałem 200). Jak tylko uzbierają przynajmniej tysiąc i sprawdzą, że są poprawne (jest taki dłuuuuugi wzór na PESELe) to pakują to i wysyłają do Sejmu.

Sejm ma wtedy 14 dni by powiedzieć „Tak, zbierajcie 100,000″ lub „Nie, poprawcie bo coś się nie zgadza/brakuje”. Potem jak się obie strony dogadają powstaje tzw. Komitet. Ma on osobowość prawną, może szukać sponsorów itp.

Gdy już uzbieramy 100,000 (trzeba więcej, bo podpisy bywają błędne, czasem ludzie mylą PESELe itp, karty giną), całość jedzie w pudłach do Marszałka Sejmu i co wtedy? Zgodnie z ustawą jeśli Marszałek Przyjmie podpisy (albo Sąd Najwyższy powie mu by to zrobił) po maksymalnie 3 miesiącach rozpoczynają się prace nad projektem w komisji właściwej Sejmu. Komisja może już dowolnie zmieniać projekt. Komitet może wystawiać swojego przedstawiciela do pracy w Komisji i tak zrobi. Będziemy musieli bronić, tłumaczyć. Dalej dzieje się jak z każdą ustawą, idzie pod czytania, potem głosowanie.

Co z tego wynika? Wszystko zależy od WAS. Zależy od ilości podpisów i szumu jaki zrobimy razem! Im będzie o nas głośniej, tym będzie lepiej. Dlatego demotujcie o nas, kwejkujcie o nas, bebzolujcie o nas. Piszcie piosenki i wierszyki piszcie :)

Miłego piwkowania.

Print Friendly