Dlaczego projekt może mieć błędy, czyli trolluj gdzieś indziej

Maj 27, 2012 w Aktualności

Mecenas – nie podpisując się imieniem i nazwiskiem chciał pokazać swoją znajomość prawna i delikatnie trollując wytknął nam pewne uchybienia, błędy w ustawie. Ok. Nie ukrywam, że znaleźć ich można więcej. Tak samo błędów logicznych, tematów spornych, brakujących rozwinięć. Tym cechuje się idea idąca od dołu.

Ktoś by pomyślał – ok, robimy bubel, który zostanie odrzucony ze względu na taki braki. Otóż było tak do niedawna. Jednak grupa, która zwie się wdzięcznie „Wolne Konopie” stanęła przed tym samym problemem. Fakt, mieli o wiele lepsze i profesjonalne zaplecze, w tym prawników. Jednak gdy po pierwszej próbie odbili się z pierwszym tysiącem podpisów od biura Marszałka Sejmu powiedzieli – hola, hola i spotkali się w sądzie.

Wyrok sądu nie dość, iż uznał poprawność wszystkich przedłożonych dokumentów oraz to, że działania biura Marszałka były nadgorliwe i nieuzasadnione. Sąd wyjaśnił na czym polega cała zabawa. Sąd w odniesieniu do pierwszego tysiąca mówi: „Natomiast osoby komitet ten dopiero tworzące może łączyć na tym etapie wykonywania inicjatywy ustawodawczej sama idea, nieujęta jeszcze w formułę projektu aktu normatywnego o określonym tytule”.

Co to oznacza?

  • teraz zbieramy poparcie, zbieramy pierwszy tysiąc, przedstawiamy IDEĘ
  • zbieramy też ludzi, którzy mogą nam pomóc wyklarować projekt, poprawić go i uzupełnić
  • możemy nie tylko poprawiać, ale zmieniać sam projekt przed przedłożeniem pierwszego 1000 o ile zachowamy ideę
  • biura Marszałka (co twierdziło także samo podczas rozmów z nimi), ma za zadanie wskazać nam uchybienia i pomóc je naprostować

Co jeszcze? Ktoś ma zastrzeżenia typu: „Ten punkt nie przejdzie, to nigdy się nie uda, nie zgodzą się”. Pani z biura prawnego Sejmu (pozwolę zacytować) ujęła to najlepiej: Wy sprzedajecie Sejmowi ideę, pomysł, zamysł. Komisja wybiera z niej w swoich pracach to co jest realne, wykonalne, na co się zgadzają. Wy możecie wtedy obserwować i ewentualnie poproszeni zabierać głos.

Co to oznacza?

Nie trolujcie! Pomóżcie nam. Jesteście prawnikami? Pomóżcie poprawić projekt/uzasadnienie. Socjologami? Poszukajcie materiałów statystycznych, które mogą go uzupełnić. Jesteście z mediów, stron? Promujcie nam by temat nie ucichł. Jesteście z młodzieżówek/organizacji politycznych? Rozmawiajcie ze swoimi posłami by nas poparli.

A trollom dziękuję… Mecenas, nie obraź się, liczę na Twoją konstruktywną krytykę.

Print Friendly