Kłopotliwy Deptak

Lipiec 2, 2011 w Aktualności

Łatwo jest żądać i wymagać. Łatwo jest powiedzieć o ucisku i ograniczeniach. Ale trudno przyznać się do własnych przewinień i błędów. Podejmując się akcji Piwo Pod Chmurką wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Z jednej strony spotkać nas mogą różnego rodzaju ataki przeciwników, nie zawsze merytoryczne. Z drugiej natykamy się na nieodpowiedzialność, czy chamstwo osób, które chciały by się poczuć odrobinę swobodniej. Pozwolenie na spożycie alkoholu to nie tylko przywilej, ale też wymagania i odpowiedzialność. Nie zamierzamy ograniczać się do walki o to byśmy wszyscy mogli usiąść na trawce i wypić. Chcemy was przekonać, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, nigdy nam się to nie uda.
Co mówią osoby, które są przeciwne naszej akcji o Deptaku Bogusława? Narzekają na bród, tłuczenie butelek, niekulturalne zachowanie i obecność osób niepełnoletnich. Ja wiem, też miałem naście lat, ale musicie wybaczyć. Nie będziemy tolerować picia tych, którzy nie ukończyli 18 lat. Nie przeszkadza mi wasza obecność, ale spożywając alkohol szkodzicie sobie i nam. Zrozumcie, że robimy to też po to, byście mając te upragnione 18, mogli do nas dołączyć, ale jeszcze nie teraz!
Jeśli chodzi o śmiecenie. Ja wiem, że koszy na deptaku jest niewiele. Ja wiem, że miejsc do odgaszania papierosów jest naprawdę bardzo mało, ale czy to aż taki problem podejść dwa kosze dalej? Rozumiem zostawianie butelek dla “oldtimerów”, ale nie mogą się one walać po ziemi czy być tłuczone o chodnik. Nie tędy droga. Musicie zacząć się pilnować, jeśli chcecie nam pomóc.
Wyszliśmy w miasto, rozreklamowaliśmy akcję. Teraz nadszedł czas na zmianę kierunku. O ile miejsca takiej jak Polana Widok czy Polana Harcerska łatwo zrozumieć. Okolice Jasnych Błoni na jasnych warunkach i przy sąsiedztwie Straży Miejskiej są też dość proste o tyle Deptak Bogusława to duży problem i wyzwanie. Nie będziemy dawać przyzwolenia na rzeczy, które po prostu nie mają racji bytu. Teraz potrzebujemy waszej pomocy. Będziemy próbowali zorganizować wam więcej pojemników na śmieci, rozpoznamy też formalne wymagania dla utworzenia wyspy młodzieżowej, gdzie Ci dorośli spośród nas będą mogli przyjść z własnym piwem i spędzić spokojnie wieczór. Ale prosimy i oczekujemy:

  • wyrzucajcie butelki, śmieci do koszy
  • nie rzucajcie papierosów na ziemię
  • nie załatwiajcie się w bramie (w pobliskich lokalach można zrobić to za bardzo drobną opłatą)
  • zwracajcie uwagę, gdy ktoś robi coś z powyższych
  • zwracajcie uwagę młodszym znajomym by albo opuścili Deptak albo nie pili – wiem, może i brzmi naiwnie ale trzeba próbować
  • odpuście sobie jakąś sobotę i rano przyjdźcie pomóc posprzątać

Z góry będziemy wam wdzięczni.

Łukasz

Print Friendly